POWER PRO — Jedzenie sportowe

WSZYSTKO O CROSSFIT: CZYM JEST CROSSFIT I OD CZEGO ZACZYNAMY

Кроссфит-упражнения

Co to jest?
CrossFit — to rodzaj fitnessu, stworzony przez Grega Glassmana. Jest to specjalny program treningowy na podstawie ciągle zmieniających się wielofunkcyjnych ruchów, które są wykonywane z dużą intensywnością. Taki program składa się z “treningów dnia&quot”, czyli Workout of the Day (WOD). Zazwyczaj czas trwania takiej intensywnej części wynosi 20 minut.

Trening standardowy obejmuje takie ćwiczenia jak bieg (zazwyczaj sprint), skoki (na przeszkody lub za pomocą skakanki), wspinanie po linie, praca z hantlami, odważnikami, ciężarami, wiosłowanie (na maszynach), przesuwanie rzeczy, ćwiczenia na kółkach gimnastycznych, przewrócenie dużych opon oraz wszystko, co przyjdzie do głowy. Trening zaczyna się od rozgrzewki, po czym idzie zapoznanie się z nowymi ćwiczeniami i wykonanie ich, WOD z dużą intensywnością i pod koniec opracowanie błędów.

Według statystyki za 2012 rok na całym świecie działa ponad 4500 certyfikowanych sal. Crossfit wchodzi do programu ćwiczeń jednostek wojskowych Kanady i USA. Oprócz zwykłych treningów co roku na całym świecie organizowane są międzynarodowe zawody crossfit, które obejmują drużynowe i indywidualne turnieje. Główną cechą tych turniejów jest to, że uczestnicy nigdy nie wiedzą co na nich czeka — program jest ogłaszany za kilka godzin przed rozpoczęciem i co roku on jest inny. Na przykład, w jeden rok zawodnicy biegną tylko 800 m i przy tym wykonują dużo ćwiczeń siłowych. A już następnym razem odległość może być kilka razy większa.

Na stronie internetowej crossfit.com znajdują się wideo z różnymi WOD. Są one w otwartym dostępie do pobrania, także każdy może wybrać dla siebie najlepszy trening. Crossfit ulepsza nie tylko siłę i wytrzymałość, a i również prędkość, moc, układ sercowo-naczyniowy, koordynację, równowagę, precyzyjność i wprawę.

Do tego typu treningów nie ma jakichś specjalnych przeciwwskazań. Do crossfitu podchodzą jak do każdej aktywności fizycznej: ćwiczą młodzie ludzi oraz dzieci i osoby starsze, a nawet osoby niepełnosprawne. Tu stosuje się bardzo indywidualne podejście, żeby potwierdzić, kto może ćwiczyć, a kto — nie. Przyjemnym faktem także jest to, że crossfit nie wymaga specjalnego sprzętu. Wszystko jest proste i dostępne: hantle, ciężary, odważniki, drążki lub poprzeczki, bieżnie, maszyny wiosłowe, kołka gimnastyczne, skakanki oraz inny sprzęt sportowy jak w zwykłych siłowniach.